Gebelik Döneminde Beslenme

Gebelik Döneminde Beslenme

Hamilelik döneminde anne adayının ne yiyip içtiği kendisi ve bebeğin sağlığı için büyük önem taşır. Bu nedenle gebelik döneminde beslenme anne adaylarının fizyolojik gereksinimlerini karşılayarak vücudundaki besin öğeleri yedeğini dengede tutacak ve fetusun normal gelişimini sağlayacak şekilde olmalıdır. Dolayısıyla bir diyetisyen kontrolünde gebelik öncesinde ideal kilonun kazanılması ve hamilelik döneminde de olması gereken vücut ağırlığının sağlanması gerekir. Anne adayının hamilelik dönemi boyunca gelişebilecek tüm hastalık risklerini en aza indirgeyip sağlıklı ve rahat bir hamilelik geçirmesi ve fetusun normal büyümesinin sağlanması açısından gebelik döneminde beslenme çok önemlidir.

Hamilelik döneminde amaç besin değeri yüksek gıdaları tüketmek ve besin çeşitliliğini sağlamak olmalıdır. Gebeliğin aylarına göre vücudun ihtiyacı olan enerji değeri değişim gösterir. Gebelik öncesinde ideal kilosunda olan anne adayının gebeliği süresince ayda ortalama 1 kg ağırlık kazanması istenir.  İlk üç ay (1. Trimester) uygun olan ağırlık kazanımı sağlanmalıdır. Yeterli ağırlık kazanılmadığı ya da ağırlık kazanımını engelleyecek durumlar bebeğin doğum ağırlığının düşük olmasına neden olabilir. Genellikle ilk üç ayda ağırlık kazanımı azdır, zamanla artış gösterir.  İkinci üç ayda (2. Trimester) ise artan enerji ihtiyacını karşılamak için günde 300 kalori daha ek enerji alınmalıdır. Bebeğin büyüme hızına göre ek enerji değeri 500 kaloriyi bile bulabilir. İştahınızın arttığı bu dönemde vücudunuzda artan yağ depolarının emzirme döneminde ve anne sütü salınımında gereken enerji ihtiyacı için kullanılacaktır. Ancak bu dönemde fazla kilo alımı gestasyonel diyabet (gebelik şekeri), yüksek tansiyon ve bebeğin doğum ağırlığının fazla olmasına neden olabileceğini de unutmamak gerekir. Son üç ayda (3. Trimester) bebeğin gelişim hızının arttığı dönemdir. Enerji ihtiyacı bu dönemde daha da artar. Diğer dönemlerde olduğu gibi bu dönemde de iyi beslenme bebeğin büyüme ve gelişmesini doğru bir şekilde tamamlayabilmesi için önem taşır.

Hamilelik döneminde beslenme önerileri,

• Etleri haşlama, fırında ya da ızgara olacak şekilde pişirip hazırlayın.

• Haftada bir kere kurubaklagiller, 2-3 kez balık, 2-3 kez kırmızı et ve diğer günde tavuk veya hindi tüketerek protein ihtiyacınızı karşılayın.

• Balık tüketilmediği günler Omega 3 kaynağı olan semizotu, keten tohumu ve ceviz tüketmeye çalışın.

• Süt ve süt ürünlerini yarım yağlı veya az yağlı olarak tercih edin.

• Sebze ve meyveleri mevsiminde ve meyveleri mümkünse kabuklu olarak tüketin.

• Kahve, kola, yeşil çay gibi içerisinde kafein olan içeceklerden uzak durun.

• A vitamininden zengin olan yumurta, et, tavuk, balık, koyu yeşil yapraklı sebze veya turuncu/sarı renkte sebze ve meyve tüketimine özen gösterin.

• Alkol tüketmemeye dikkat edin.

• Çok tuzlu, konserve ve işlenmiş gıdalardan uzak durun. 

• Pastörize edilmemiş süt ve süt ürünlerini tüketmeyin.

• Tatlandırıcı içeren ürünleri tercih etmeyin.

• C vitamini içeriği yüksek olan besinlerden ( kivi, brokoli, biber, turunçgiller, domates) tüketmeye özen gösterin. Bu dönemde ihtiyaç duyulan demirin emilimini arttırmak için C vitamini içeren besinleri mutlaka tüketin.

• Folik asitten zengin koyu yeşil yapraklı sebzeler, yumurta, karnabahar, et, süt ve yoğurt türevlerinden diyetinizde mutlaka bulundurun.

Leave a Reply

Your email address will not be published.