Sağlıklı Beslenme Alışkanlığı Kazanmak İçin

Sağlıklı Beslenme Alışkanlığı Kazanmak İçin

Günümüzde sağlıklı beslenme ve sağlıklı kilo verme ile ilgili giderek artan bilgi kirliliği nedeni ile sizin için neyin doğru olduğuna inanmak giderek zorlaşıyor olabilir. Her yıl çıkan yeni diyet programları, popüler olan diyetler sağlığınız açısından risk oluşturabilir. Diyet bir beslenme biçimidir ve size özel olmalıdır. Sizin için sağlıklı olan bir besin bir başkasının sağlığını tehdit edebilir. Sağlıklı beslenme, vücudunuza ihtiyacı olan tüm besin öğelerini sağlayacak yeterli ve dengeli beslenmedir. Sağlıklı beslenme ve aktif bir yaşam kişilerin fiziksel, zihinsel ve ruhsal yönden İyi hissetmesi açısından önemlidir. Sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanan bireyler kendini hastalıklara karşı korur ve oluşabilecek hastalık riskini en aza indirgeyebilir. Sağlıklı beslenme alışkanlığını kazanmak için yapılması gerekenler;

  • Dışarıda yemek yerine kendiniz yemek yapmayı deneyin. Günümüz koşullarında evde yemek yeme giderek zorlaşsa da dışarıda yediğiniz yemeklerin lezzetli olması için fazla yağ ve tuz eklenebileceğini unutmayın. Menüyü iyi inceleyerek sizin için doğru olan sağlıklı seçeneği bulun. 
  • Sebze tüketimini arttırın. Her öğünde tabağınızın yarısı mutlaka sebze ile dolu olsun. İster salata, ister yemeğin yanında garnitür olarak ya da çorbalarda sıklıkla kullanabilirsiniz. Vitamin, mineral bakımından zengin olan sebzeler günlük ihtiyacınız olan lifi de karşılamaya yardımcı olur. Özellikle sebzelerden gelen antioksidan vücutta toksin oluşumunu engelleyerek hastalıklara karşı koruyucudur.
  • Güne güzel bir kahvaltıyla başlayın. Yeterli ve dengeli bir kahvaltı yapılmadığı takdirde gün içerisinde sürekli olarak yeme isteğinin ve akşam atıştırmalarını önüne geçemezsiniz. Kahvaltı aynı zamanda kendinizi daha zinde hissetmenizi ve konsantrasyonunuzun artmasını sağlar. 
  • Her gün meyve yemeye özen gösterin. Özelikle ara öğünlerde meyve yiyerek hem vücudumuza ihtiyacı olan çeşitli vitamin ve mineralleri vermiş oluruz, hem de içerisinde yer alan yüksek posa sayesinde uzun süre tokluk hissi sağlarız.
  • Öğünlerin arasında sağlıklı ara öğünlere yer verin. Öğle ve akşam yemeklerinde daha fazla yemek yeme eğilimini engellemek ve metabolizmayı çalıştırmak için sağlıklı ara öğünler mutlaka yapılmalı.
  • Et severler, öncelikli olarak diyetinizde balığa yer verin. Mevsiminde tüketilen taze balık içerdiği esansiyel besin öğeleri ile bağışıklık sistemimizi kuvvetlendirme, kalp-damar sağlığını koruma, zeka gelişimi gibi birçok fayda sağlar.
  • Yemek pişirirken fırında, ızgara, haşlama ya da buharda gibi sağlıklı pişirme tekniklerini kullanın. Böylelikle yemeklere fazla yağın eklenmesini engellemiş olursunuz. 
  • Tam tahıllı besinler tüketmeye özen gösterin. Unutmayın, kişiye göre ölçülü tüketildiği sürece içerisinde yer alan lif ile bağırsak sağlığımızı korumuş ve kan şekerinin hızla yükselmesinin önüne geçerek uzun süre tokluk hissi sağlamış oluruz.
  • Yemek yerken başka bir şeyle ilgilenmeden (TV, telefon, vb…) yediğinizin farkında olarak yavaş yavaş çiğneyip yemeye çalışın. Fazla yemek yemeyi engellemek için televizyon karşısında ya da telefonla ilgilenerek yemek yememeye özen gösterin. 
  • Gıda etiketlerini iyi okuyarak doğru ve bilinçli market alışverişi yapma alışkanlığı kazanın. Günümüzde raflarda birçok farklı gıda için çok fazla seçenek bulunmakta. Gıda etiketini doğru okuyarak ürünün sizin için doğru olup olmadığını anlayıp alışverişinizi yapın. Konserve ve işlenmiş gıdalar raf ömrü uzun olması açısından yüksek miktarda soydum içerebileceği gibi diyet ürünler de bile yağ oranı düşük olmasına rağmen şeker oranının yüksek olabileceğini unutmayın.