Zayıflama Çayları

Zayıflama Çayları

Gün geçtikçe ülkemizde obezite oranı artıyor. Obezitenin artışı ile birlikte insanların zayıflaya olan istekleri de artıyor. Fakat diyet yapmak, spor yapmak meşakkatli süreçler olduğundan bireyler kolay yoldan hızlı zayıflamak istiyorlar. Bu durum beraberinde farklı sektörlerin beslenme alanına yönelmesini getiriyor. Zayıflama çayları, öğün yerine geçen karışımlar bunlardan bazıları.

Peki zayıflama çayları göründüğü kadar masum mu?

Öncelikle aşırı kilo durumu, obezite, metabolik bir hastalıktır. Vücut yağ oranı artar. Yağdan kaybı sağlamanın ise iki yolu vardır. Sağlık beslenmek ve spor yapmak. Kısacası obezite tedavisi dengeli ve düzenli beslenme ve spor yapmak ile mümkündür. Hayat tarzı haline getirmek ve devamlılık sağlamak çok önemlidir. Popüler medya sayesine hayatımıza sokulmaya çalışılan zayıflama çayları ile sağlıklı bir kilo kaybı mümkün değildir.

Zayıflama çayı olarak satılan ürünler genellikle tarım bakanlığı onaylıdır. Sağlık bakanlığı onayı almamış ürünlerin obezite gibi bir metabolik durumu düzeltmek amaçlı her gün tüketilmesi doğru değildir. Zayıflama çayları içerisinde bulunan bitkiler ile vücuttan ödem atılmasına yardımcı olabilir. Tartıda kaybedilen aslında yağ değil yalnızca vücuttan atılan sudur. Ve kısa sürede vücuda geri alınır. Vücuttan ani şekilde su kaybı istenilen bir durumda değildir. Yorgunluk, halsizlik ve baş dönmesine neden olur.

Zayıflama çaylarının kafein içeriği günlük alınması gerekenden fazla olabiliyor. Böyle durumlarda kemiklerden kalsiyum çekimine sebep olmasının yanı sıra kronik uykusuzluğa sebep olabilir. Kronik uykusuzluk hayat kalitesini etkilerken metabolizma hızının yavaşlamasına da neden olur.

Ayrıca zayıflama çaylarında bulunan bazı bitkisel maddeler bağırsak tembelliğine ve sindirim sistemi sorunlarına sebep olabilir. Bağırsak tembelliği oluştuktan sonra geri dönüşü çok uzun süreç alır. Bu durum kilo kaybetmenizi zorlaştırır. Kontipasyon çayı kullanmayı bıraktığınızda bile bağırsak tembelliği oluştuğundan devamlılığını sürdürür.

Bu tarz çaylar kalp hastaları, tansiyon hastaları için daha sakıncalıdır. İçerisinde kullanılan bitkinin etken maddesine göre kan akışını hızlandırabilir. Nabızda hızlı artış ve ani tansiyon yükselmelerine sebep olabilir.

Bitkisel bile olsa vücudumuz için toksik etki yaratan birçok madde vardır. Toksik maddeler karaciğer tarafından temizlenir. Zayıflama çaylarında bulunan toksik maddeler karaciğerin yıpranmasına ve doku harabiyeti oluşmasına sebep olabilir. İlerleyen zamanlarda ciddi karaciğer problemlerine davetiye çıkarır. Bu konu ile yapılmış araştırmalarda zayıflama çaylarının karaciğer üzerinde olumsuz etkileri ortaya konulmuştur.

Unutulmamalı ki, senelerce alınan ve sizinle birlikte olan kiloların birden gitmesi mümkün değildir. Zayıflamak için mucizevi bir çay, ilaç veya besin yoktur. Böyle iddialar da bulunmak kişilerin umutları ile oynamaktan öteye gidemez. Hızlı kilo kaybetme umudu sağlınızdan değerli mi? Öncelikle bu sorgulanmalıdır. Ve sağlıklı kilo kaybının sağlıklı beslenme ile mümkün olduğu unutulmamalıdır. Kalıcı zayıflamak, yağ kaybı ile mümkündür. Beslenme uzmanınızdan yardım almayı unutmayın.