Alzheimer’a Yakalanmamak İçin Nasıl Beslenmeliyiz?

Alzheimer’a Yakalanmamak İçin Nasıl Beslenmeliyiz?

Alzheimer hastalığı (AH) hem zihinsel hem de sağlık maliyetleri açısından, yıkıcı bir hastalıktır. Ortalama yaşam süresinin uzamasına bağlı olarak AH’li hasta sayısının giderek artacağı bir gerçektir.

Alzheimer hastalığının patogenezi hala tam olarak anlaşılmamasından dolayı günümüzde etkili bir tedavi şekli henüz bulunmuş değildir. Yapılan çalışmalar ışığında AH’nin diyetin hastalığın önlenmesi ya da riskinin azaltılmasında etkili olduğu görülmektedir.

 Kognitif fonksiyonların kaybını önlemek, metabolik ve kardiyovasküler hastalık riskini azaltmak amacıyla yaşlanma süreci başta olmak üzere yaşam boyunca beden kitle indeksinin normal aralıkta tutulması ve sağlıklı beslenmenin yaşam tarzına dönüştürülmesi büyük önem taşımaktadır.

Yaşlı bireyler başta olmak üzere, AH’den korunmak isteyen bireyler aşağıda bahsedilen beslenme ve hayat tarzını dikkate almalıdır.

• Doymuş ve trans yağ alımı en aza indirilmeli. Bunun için yağ oranı düşük süt ve süt ürünleri tercih edilmeli, et ve tavuk seyrek tüketilmeli.

• Günlük beslenme meyve, sebze, kurubaklagil ve tam tahıllardan zengin olmalı. Fransız bir grup tarafından yapılan bir çalışmada özellikle yüksek C vitamini içeriğine sahip meyve ve sebze tüketimi ile sözel bellek arasında pozitif bir ilişki olduğu saptanmıştır. C vitamini turunçgiller başta olmak üzere meyvelerde ve yeşil sebzelerde bol miktarda bulunur.

• E vitaminini takviye olarak almak yerine, besinlerden alınmalı.

• B12 vitamini diyette günlük alınması gereken miktarda (2.4μg/gün yetişkinler için) bulunmalı.

• Eğer vitaminler takviye olarak alınıyorsa, demir ve bakır içermeyenler seçilmelidir. Demir takviyesi sadece doktor kontrolünde alınmalı.

• Alüminyumun, AH’deki rolü hala araştırılmasına rağmen, maruziyetini en aza indirgemek isteyenler pişirme kapları, antasitler, kabartma tozu ya da alüminyum içeren diğer ürünlerin kullanımından kaçınabilir.

• Haftada 3 kez 40 dakikalık tempolu yürüyüş gibi rutininize aerobik egzersiz eklenmeli.