Şok Diyetler

Şok Diyetler

Şok diyetler özellikle hızlı kilo kaybetmek isteyenlerin başvurduğu sağlıksız bir kilo verme yöntemidir. Bazen çok az kalorili, bazen tek bir besin ile tüm haftayı geçirmeye dayalı şekilde hazırlanmış şok diyet uygulamaları ile karşılaşmaktayız. Kabak detoksu, su diyeti veya muz diyeti gibi çeşitli isimlerle sık sık gerek sosyal medya gerekse kişiler arası iletişim kaynakları ile popüler fakat zararları tam bilinmeyen bu diyetlerle ilgili doğru yanlış bir çok bilgiye maruz kalıyoruz.

 Özellikle salgın hastalık ile vücudumuzun savaştığı bu dönemde sağlıksız beslenme çok daha ciddi problemlere davetiye çıkartabilir. Hızlı kilo kaybı vaadeden şok diyetler vücudun ihtiyacı olan bir çok makro ve mikro besin ögesi yönünden yetersizdir. Bu durum da bağışıklık sistemimizin düşmesine yol açmaktadır. Vitamin ve mineral yetersizlikleri bir çok sağlık sorununu beraberinde getirir.

 Genellikle kalorileri çok fazla azaltılmış bu diyetler metabolizma üzerinde de olumsuz etkilere sebep olmaktadır. Metabolizmayı yavaşlatır ve sağlıklı beslenmeye dönülse bile metabolizma yavaşladığı için ideal kiloya ulaşmayı zorlaştırır. Şok diyetler uygulayarak hızlı kilo kaybı sağlayan bireylerin verdikleri kilonun fazlasını hızlı şekilde tekrar aldığını gösteren çalışmalar vardır.

 Şok diyetler uzun süreli devam ettirildiğinde vücuttan su ve kas kaybına sebep olur. Fakat kilo kaybının çoğunluğunun yağdan olması sağlıklı olandır. Uzun süreli açlık sonrası vücutta halsizlik, tansiyon düşüklüğü, baş dönmesi ve konsantrasyon bozuklukları görülür. Bu durum günlük hayatımız ve iş hayatımız üzerinde de olumsuz etkilere sebep olur.

 Kilosunda hızlı dalgalanmaya yaşayan yani bir azalıp bir artan kişilerde insülin direnci oluşma ihtimali yükselir. İnsülin direnci oluşması Tip 2 Diyabet için davetiyedir. Ayrıca insülin direnci olan bireylerde kilo çok daha zor gerçekleşir. Unutulmamalıdır ki metabolizmayı bozmak beraberinde farklı sorunları da beraberinde getirecektir.  Vitamin ve mineral yetersizlikleri dolayısıyla kansızlık ve saç dökülmesi gibi problemler şok diyetler uygulayan bireylerin yaşadığı sorunlar arasındadır. Ayrıca serotonin adlı mutluluk hormonu üretimi kısıtlı beslenildiğinde azalır, bu yüzden sık sık şok diyet uygulayan bireyler depresyona daha eğilimli olmaktadırlar.

 Yukarıda bahsedildiği gibi vücuda bir çok olumsuz etkisi olan şok diyetlerin uygulanması fiziksel, psikolojik ve sosyal açıdan bireyler için zararlıdır.

Şok diyetlerin metabolizmayı durma noktasına getirdiği unutulmamalı ve sağlıklı beslenerek kilo kaybetmek için mutlaka bir beslenme uzmanından yardım alınmalıdır. Kilo kaybı su ve kastan değil, yağdan kayıp olduğunda kalıcıdır. Yağdan kilo kaybı ancak sağlıklı beslenme ile mümkündür.