Zayıflamak İsteyenler İçin En Etkili 5 Yöntem (Zayıflama Yöntemleri )

Zayıflamak İsteyenler İçin En Etkili 5 Yöntem (Zayıflama Yöntemleri )

Zayıflama sürecine yeni başladıysanız ya da bir sürü diyet denemenize rağmen istediğiniz kiloya hala ulaşamadıysanız sizin için en etkili zayıflama yöntemlerini sıraladım. İşte hem sağlıklı, hem de kalıcı bir şekilde kilo vermek isteyenler için önerilerim:

1- Kendinize Zaman Tanımakla Başlayın.

İdeal kilonuza ulaşmak için size özel planlanmış bir diyet programı ile ilerleseniz dahi öncelikle kendinize bir zaman tanıyarak sürece başlamalısınız. Daha sağlıklı ve yağdan kaybı sağlayarak ilerlemek adına hızlı bir şekilde kilo verdirten diyetler yerine, yapabileceğiniz ve devamını getirebileceğiniz diyet programları ile ilerleyin.

Bu sürecin bir yerde de motivasyonu yüksek tutabilmekten geçtiğini unutmayın:)

Zayıflama yöntemlerinde en çok yapılan hatalardan biri uzun süre az yemek ve vücudu aza alıştırarak metabolizma hızını yavaşlatmak.

Araştırmalara göre, az yiyerek kilo verebilirsiniz ancak vücutta yağ kaybını tam olarak sağlayamazsınız. Kas, bağ ve destek dokusu kaybı olacağı için vücut kendini korumaya çalışacaktır. Metabolizmanız aza alışırsa kilo almaya daha yatkın olmaya başlar.

2- Kan Şekerini Dengede Tutacak Beslenme Tarzı İle İlerleyin.

Kan şekerini dengede tutabilmek için fiziki açlık hissettiğiniz zamanlarda kendinizi kısıtlamak yerine vücuda ihtiyacı olan besinleri dengeli bir şekilde vermeyi deneyin. Öğün saatleri ya da öğün sayısı her kişi için değişkenlik gösterir.

Diyette önemli olan ana ve ara öğünlerde kan şekerini dengede tutacak besinlerin olması. Tek başına bir sebze yemeğini ya da salatayı ana öğünde tükettiğinizde vücuda ihtiyacı olan karbonhidratı ve karbonhidratların emilimini yavaşlatacak protein kaynaklarını vermediğiniz için kan şekerini hızlıca düşürecektir. Bu da çabuk bir şekilde acıkmanıza ve devamlı bir şeyler yeme isteğine sebep olur.

Nohut yemeği

Sizi tok tutacak diyet yemeklerini tercih edin. Tam tahıllı ürünler, kurubaklagiller, sebze ve meyveler lif açısından zengin olduğu için sizi tok tutacaktır. Aynı zamanda her öğünde yoğurt, et, tavuk, balık gibi protein kaynaklarından birine yer vermek de tokluk sağlar.

3- Midenizi Kandırın.

Midemiz esneyebilen bir organ. Mide hacmini daha düşük kalorili ve yer kaplayan besinlerle doldurmak zayıflama sürecini kolaylaştırır. Çünkü mide duvarına çarpan her besin tokluk hormonunun artmasını sağlıyor.

Bolca sebzenin yer aldığı ve mideye geldiğinde şişerek daha çok hacim kaplayan lif kaynaklarını (kurubaklagiller, tahıllı ürünler, vs..) öğünlerde bulundurmaya dikkat. Salatadan sıkılmış olabilirsiniz. Yine de hemen yemeğin yanına doğradığınız domates, salatalık, havuç ya da biber gibi mevsimine uygun bir sebze size yardımcı olacaktır.

4- Gizli Kalorilerin Farkında Olun.

Farketmeden gelen fazla kaloriyi almak, kilo vermenizi engelleyebilir. Bu nedenle:

  • Soslar yerine baharatları, limon suyunu ya da yoğurdu deneyin.
  • Meyvelerin suyunu tüketmek yerine ya da blenderdan geçirmek yerine taze tüketin.
  • Kahvenizi sade ya da az sütlü bir şekilde şekersiz olarak tüketip yanına tatlı ihtiyacınızı alacak kuru meyvelere yer verin.
  • Aldığınız paketli ürünlerin etiketine bir göz atın. Bazen sağlıklı diye düşündüğünüz atıştımalık barlar bile şekersiz olsa bile ihtiyacınızdan fazla yağ içeriğine ve kaloriye sahip olabilir.
  • Yemeklerde ya da salatalara koyduğunuz yağ miktarına dikkat edin. Zeytinyağı dahi olsa fazla tüketim kilo vermeyi zorlaştırır.

5- Denemeye Açık olun.

Zayıflama yöntemlerin de en önemlisi değişime açık olmak. Diyet sürecinde daha hafif ya da daha sağlıklı pişirilmiş yemekleri düzenli olarak deneyerek beslenme alışkanlıklarınıza yeni bir yön vermeyi deneyebilirsiniz. Tabiki bu süreçte tüm yiyecekler diyet olmak zorunda değil yine de diyet yemekler tatsız, tuzsuz, lezzetsiz olur diye düşünmeyip farklı tarifleri ya da yemekleri yemeyi denemeye gidin.

Belki bu yemekler de bazen size keyif verebilir ve sizi mutlu edebilir.