Işıl Işıl Sağlıklı Bir Cilt İçin Tüketmen Gereken 13 Besin

Işıl Işıl Sağlıklı Bir Cilt İçin Tüketmen Gereken 13 Besin

Doğru beslenme sağlık için önemli. Sağlıksız bir beslenme rutini metabolizmaya zarar verebilir, kilo almaya neden olabilir ve daha da önemlisi önemli organlara zarar verebilir. Yediklerin cildini de doğrudan etkiler. Hatta sağlıklı beslenme ışıl ışıl bir cildin en önemli sırrı diyebilirim. Sen de sağlıklı bir cilde sahip olmak için sağlıklı beslenme programı uygulamak istiyorsan, cildini sağlıklı tutmak için en iyi 13 besine birlikte göz atalım:

  • Avokado: Sağlıklı yağlar bakımından zengin olan avokado, cildinin ışıltısı da dahil olmak üzere vücudun için pek çok yarara sahip. Bu nedenle sağlıklı cilt için beslenme rutininde avokadoya mutlaka yer vermelisin. Ayrıca cildinin nemli kalmasına ve esnek bir yapıda olmasına katkıda bulunan avokado, cildini güneşin zararlı ışınlarından da koruyan önemli bir antioksidan kaynağıdır. 
  • Ayçekirdeği: Kabuklu tohumlar ve yemişler, cildi güçlendirici besinler arasında yer alır. Ayçiçeği tohumları da bu besinler arasında önemli bir işleve sahiptir. Bu nedenle sağlıklı beslenme listesi ve beslenme rutininde ayçiçeğine mutlaka yer vermelisin. Ayçekirdeğinde yeterli miktarda E vitamini, selenyum ve çinko yer alır. Özellikle E vitamini içeriği ile cilt için önemli bir antioksidandır. 
  • Brokoli: A ve C vitamini başta olmak üzere cilt için önemli olan pek çok vitamin ve minerale sahiptir. Brokoli ayrıca karotenoid olan lutein de içerir. Lutein, cildin kurumasına ve nemsiz kalarak kırışmasına neden olabilecek hasarlardan cildi korur. Aynı zamanda cilt kanserinin önlenmesinde de önemli bir yere sahip olan brokoliyi sağlıklı beslenme rutinine dahil edebilirsin.
  • Biber: “Sağlıklı bir cilt ve sağlıklı beslenmek için neler yapmalıyız?” diyenler için hazırladığım listenin bir diğer önemli besini de biberdir. Biber, vücudun tarafından A vitaminine dönüştürülen eşsiz bir beta karoten kaynağıdır. Öğünlerinde tüketmek için doğrayacağın bir fincan dolmalık biber ile günlük alman gereken A vitaminin %156’sını karşılayabilirsin. Aynı miktardaki biber tüketimi ile C vitamini ihtiyacını da büyük oranda giderebilirsin.
  • Ceviz: Sağlıklı beslenme önerileri arasında ceviz de önemli bir yere sahip. Hem Omega-3 hem de Omega-6 yağ asitleri bakımından zengin olan ceviz, cildin sağlıklı kalması için gerekli olan besinleri içerir. Yara iyileşmesi ile mücadelede cilde eşsiz bir destek sağlayan ceviz, önemli miktarda protein, E vitamini ve selenyum da içerir.  
  • Domates: Domates eşsiz bir C vitamini kaynağıdır. Aynı zamanda beta karoten de içeren bu sebze, cildini güneşin zararlı ışınlarından korur. Bu nedenle sağlıklı beslenme rutinine domatesi mutlaka dahil etmelisin. 
  • Soya: Soya, vücuttaki östrojen hormonunu taklit edebilen ve duruma göre engelleyebilen bir bitki bileşiği olan izoflavon’ları içerir. İzoflavon’lar ise kırışıklıkların azaltılmasında yardımcı bir besin kaynağıdır. Sağlıklı beslenme faydaları bakımından değerlendirildiğinde cildin başta olmak üzere bedenin için sayısız etkiye sahiptir. Cilt kuruluğunun iyileştirilmesinde de yardımcı olan bu içerik, cilt elastikiyetini artırır.
  • Kakao: Kakaonun cilde olan etkileri büyük. Yapılan bir araştırma kapsamında her gün olmak üzere 12 hafta boyunca kakao tozu tüketen kullanıcıların daha pürüzsüz bir cilt deneyimi yaşadığı görüldü. Sen de “Yüz güzelliği için nasıl beslenmeli?” diyorsan diyetinde kontrollü bir şekilde bitter çikolataya yer verebilir ya da yulaflı, meyveli kahvaltına kakao da ekleyebilirsin. 

Yeşil çay: Cildinin hasar görmesine ve yaşlanmasına karşı korumada önemli bir yardımcıdır. Yeşil çayın içeriğinde bulunan kateşin adlı bileşenler, cildinin sağlığını iyileştirmede yardımcıdır. 

Kırmızı üzüm: Kırmızı üzümde bulunan önemli antioksidan resveratrol, cildine zarar veren zararlı serbest radikalleri bozar ve cildinin yaşlanma sürecini yavaşlatmaya yardımcı olur.

Tatlı patates: 1/2 fincan pişmiş tatlı patates, beta karoten içerir. Bu içeriğiyle de tatlı patates, doğal bir güneş kremi işlevi görerek cildini güneşin zararlı ışınlarından korumada yardımcı olur.

Keten tohumu: Ciltte bulunan lekeleri yok etmede etkili bir içeriğe sahip olan keten tohumu, cildinin eşsiz bir parlaklığa kavuşmasını sağlar. 

Yoğurt: Yoğurt yeterli miktarda tüketildiğinde cildinin nemlenmesinde ve canlanmasında etkilidir.

Sağlıklı beslenme nedir?” diye merak ediyorsan ve yediklerinle cilt kalitesini artırmak istiyorsan, besinlerin cilt sağlığını önemli ölçüde etkilediğini bilmelisin. Bu nedenle hem beden hem de cilt sağlığını korumak adına dengeli beslenmeye özen göstermelisin. Önerdiğim bu süper yiyecekler, cilt direncini artırmak için eşsiz seçeneklerdir. Sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanmak için daha fazlasını öğrenebileceğin yazıma göz atmayı da unutma.