Aralıklı Oruç Diyeti

Aralıklı Oruç Diyeti

Son zamanlarda kilo vermek isteyen insanların tercih ettiği popüler diyet tarzlarından biri olan aralıklı oruç gerçekten etkili mi? Aralıklı açlık, intermittent fasting, if diyeti gibi farklı isimlerle karşımıza çıkan bu diyet modelinin doğrusu ne?

Zayıflama amaçlı aralıklı oruç yapma düşüncesi olanlar bu yazıyı mutlaka okumalı.

Aralıklı Oruç Nedir?

Belirli bir saat aralığında aç kalmanın hedeflendiği bu diyet tarzında genellikle 16 saat açlık ve 8 saat beslenme gibi bir düzen vardır. Fakat 14 saat açlık 10 saat beslenme veya alternatif gün orucu (AGO) olarak bilinen tek öğün beslenme gibi yöntemler ile diyeti uygulayanlar da vardır. Bahsettiğimiz diyet tarzlarının detaylarına geldiğimiz de;

  • 16/8 veya 14/10 olarak bilinen diyet sistemine baktığımızda belirli bir saat aralığında aç kalmak esastır. Kişiler genellikle 2 ana öğün ve 1 ara öğün ile beslenmenin olduğu saati geçirirler. Kahvaltıyı geç bir saate taşımak aralıklı orucun kolaylaştırılmasına katkı sağlar. Sirkadiyen saatleri etkileyerek metabolizmayı düzenlemeyi amaçlayan bir diyet tarzıdır. Beslenmenin olduğu zaman dilimde uzun süreli açlık oluşturarak kilo kaybını ve ideal kiloya hızlı ulaşmayı sağlar. Aralıklı oruç bilinçsiz yapıldığında istenilen sonucu elde etmek zorlaşır. Çünkü bireyler beslenmenin serbest olduğu aralıkta almaları gereken kalorinin çok üzerine çıkabilir veya boş kalori olarak bilinen vücut için yararlı olmayan enerji kaynaklarını tüketebilir. Kısacası birey beslenmenin olduğu saat aralığında kendini fazla kısıtlamadan zayıflamaya çalışabilir. Bilinçsiz şekilde aralıklı orucu uygulamaya çalışmak sağlık problemlerine ve bağışıklık sisteminin zayıflamasına sebep olabilir. Ayrıca alınması gerekenden fazla kalori alarak bilinçsiz bir şekilde bu diyeti yapanlar istedikleri kilo kaybına ulaşamazlar. İhtiyaç duydukları besin ögelerini yeterli karşılayamamaları durumunda ise hastalık riski ile karşı karşıya kalabilirler.

Aralıklı oruç yaparken beslenmenin olduğu saat bireyin kalori ve besin ögesi ihtiyaçlarına göre mutlaka bir beslenme uzmanı tarafından planlanmalıdır. Beslenme olan saatleri Akdeniz beslenmesine uygun şekilde düzenlemek kilo kaybının hızlanması açısından yararlı olması dışında sağlığı korumaya da yardımcı olur. Açlık saatleri uzun olduğundan bireyler zorluk çekebilir. Açlık saati olarak bilinen kısımlarda tüketilmesine izin verilen bazı şeyler vardır. Su, kahve, maden suyu gibi enerjisi olmayan içecekleri açlık saati olarak belirlenen saatte tüketilmesinde sakınca yoktur. Ayrıca kahve açlığınızın bastırılmasına yardımcı olabilir.

  • AGO gün aşırı veya 2 günde 1 şekilde uygulanırken diğer günler aralıklı oruca devam edilir. Alternatif gün orucunda günlük alınması gereken kalorinin yaklaşık %25’i alınır. Yaklaşık 500 kalorilik bir diyet ile vücudun ihtiyaçlarını karşılamak maalesef mümkün değildir. Alternatif gün orucu kilo vermeye yardımcı olsa bile uygulama zorluğu ve besin ögelerinin yetersiz alımına sebep olması dolayısıyla tercih edilmemesi gereken bir beslenme çeşididir.