Diyet Listesi Nasıl Olmalı?

Diyet Listesi Nasıl Olmalı?

Diyet listesi kan değerleri, vücut ağırlığı, yaş, boy, yaşam şekli, fiziksel aktivite düzeyi gibi bir çok faktöre göre özel planlanmalıdır.

Diyet listesinde yer alan bir besin biri için fayda sağlarken bir başkası için zehir bile olabilir. Bu nedenle diyet kişiye özel olarak bir uzman tarafından oluşturulmalıdır.

Hızlı kilo verdiren diyet listesi 

Hızlı kilo verdiren diyet listeleri uygulanırken sadece yağdan kaybı sağlamak mümkün değildir. Yağ dışında kas, bağ ve destek dokusu gibi kayıplar gerçekleşir. Bunun dışında yetersiz beslenmeye bağlı kişinin bağışıklığı ve direnci de düşerek sağlığını büyük bir tehlike içerisine sokabilir. 

Bu tarz diyet uygularken metabolizma hızı da bir süre sonra yavaşlar ve doğru beslenme alışkanlığı geliştirmediği için kalıcı bir çözüm üretemez. 

Yanlış bir zayıflama sonrası vücudu onu daha çok yemeye yönlendirerek kendini korumaya çalışır ve sonrasında verdiğinden daha fazla kilo bile alabilir.

Zayıflamak için diyet listesi nasıl olmalı?

Zayıflama amaçlı diyet listelerinde amaç yağdan kaybı sağlayacak şekilde olmalıdır. Kişinin ideal kilosuna ulaşabilmesi için deri altı yağ ve iç yağlanma seviyelerini düşecek şekilde kişiye özel bir diyet listesi çıkarılmalıdır. Bunun için de bireyin metabolizma hızına uygun, kas kaybetmeyecek ve sağlığını koruyacak içerikte besinler yer almalıdır. 

Zayıflamak için diyet listesinde hedef ne olmalı?

Sağlıklı ve kalıcı zayıflama için diyet listesi planlanırken hedef haftada 1 kg yağdan kaybı sağlayacak şekilde olmalıdır. Ayda 4-5 kg kadar kilo kaybı kalıcı zayıflama için idealdir. Kişinin beden kitle indeksi, vücut su yüzdesi, kas ağırlığı, metabolizma hızı, kan değerleri varsa hastalığı gibi birçok duruma göre haftada kaybedilen toplam ağırlık değişkenlik gösterebilir. 

Haftalık değişikliklere giderek en etkili kilo kaybını sağlayacak ve bu süreçte de doğru beslenme alışkanlıklarını geliştirecek beslenme planı benimsenmelidir. Diyet listesinde farklı alternatiflere gidilerek motivasyon sağlanmalı ve uygulamada doğru yapılıp yapılmadığı takiplerle ve besin kayıtlarıyla gerçekleştirilmelidir.