Diyetimizde Tahıllara Neden Yer Vermeliyiz?

Diyetimizde Tahıllara Neden Yer Vermeliyiz?

”Ekmeği kestim çok güzel zayıfladım.” diye bir cümle etrafınızdan duymuş olabilir ya da siz de uygulayıp zayıflamış olabilirsiniz.

Pek çok kişi, kilo yapar ya da besleyici değerleri düşük olduğu düşüncesiyle ekmek, pilav, makarna, börek, mantı gibi tahıl grubundan günümüzde kaçınmakta, özellikle zayıflama sürecince kendine bu besinleri yasaklamaktadır.

Oysaki vücudumuzun günlük enerjisinin (kalori gereksiniminin) yarısını, hatta daha fazlasını bu tür besinlerle oluşturması gerekir. Bu besinlere de yer verirken işlem görmemiş olanlarını, tam tahıl ürünlerini (tam buğday ekmeği, bulgur, vb.) tercih etmeleri. önemlidir.

Neden diyetimizde tahıllara yer vermeliyiz?

Tahıl. grubundaki besinler, önemli enerji kaynağı olmanın yanında, bazı B grubu vitaminlerinin ve posanın da iyi bir kaynağıdır. Posa içermeleri nedeniyle mide boşalmasını geciktirerek, tokluk hissi verirler. Bu nedenle erken doygunluk hissi sağlayarak kilo alımını engellerler. Bağırsaklarda kitle oluşturarak kabızlığı da önlemiş olurlar.

Tahılların yağ içeriği düşüktür. Kolesterol içermezler.

Ayrıca tahıla dayalı beslenme alışkanlığı olan kişiler veya ülkelerde Tip2 diyabet, kalp-damar hastalıkları ve benzer kanser türleri gibi kronik hastalıkların az görüldüğü bilinmektedir.

Bu önemli özelliklerinden dolayı tahıla dayalı besinlerin günlük ortalama 8-10 porsiyona kadar tüketilmeleri önerilir. Enerji gereksiniminin artması durumunda, günlük tüketilmesi gereken porsiyon miktarları da artar.

Günümüzde artan gluten hassasiyetine bağlı şikayetler çölyak hastalığı olmasa dahi diyette tahıl grubuna çok yer verilmemesine neden olmuştur. Bu nedenle böyle bir durumu olan kişilerin mutlaka uzman desteği ile tahıl grubunda gluten içermeyen besinlere diyetinde yer vermesi sağlığı için büyük önem taşır.