Market Alışverişi  Yaparken Dikkat!

Market Alışverişi Yaparken Dikkat!

Günümüzde yiyeceklere kolay ve ucuz yoldan rahatlıkla ulaşabiliyoruz. İstediğimiz ürünün birçok alternatifini rahatlıkla bulabilmemiz mümkün. Ancak sağlıklı zannettiğimiz birçok yiyecek etkisini kısa sürede göstermese de uzun vadede sağlığımız için büyük tehditler oluşturabiliyor. Bu nedenle gıdaları alırken içeriğini en iyi şekilde bilmek büyük önem taşıyor.

Diyet Ürünler..

Diyet olarak aldığınız yağ içeriği düşük bazı ürünlerin karbonhidrat içeriği yüksek olabilirken şekersiz yazılan birçok ürünün de yağ içeriği yüksek olabiliyor. Gıda etiketini doğru bir şekilde okuma alışkanlığını kazanarak yapacağınız besin alışverişlerinin de sağlığınız için bir tehdit unsuru oluşturmasını engelleyebilirsiniz.

Sadece doğru besin tercihini yaparakta iş bitmiyor. Satın alınan yiyecekleri doğru planlama ile muhafaza ettikten sonra hazırlama, pişirme, servis ve saklama aşamalarında da gerekli bilince sahip olmak güvenli gıda tüketimi için şart. Bu durum aynı zamanda yiyeceğin besin değerini koruma açısından da önemli.

Peki market alışverişinde öncelikle nelere dikkat etmeliyiz?

Sağlıklı bir hayat için doğru ve bilinçli market alışverişi nasıl yapılır?

İşte sizin için önerilerim:

1- Market alışverişine çıkmadan önce yapacağınız yemeği ve mutfağınız için gerekli ihtiyaçların listesini oluşturun.

2- Aç karnına alışverişe çıkmayın:)

3- Mevsimine göre sebze ve meyve tüketmeye özen gösterin.

4- Aldığınız gıdaların son tüketim tarihine dikkat edin.

5- Besin etiketi okuma alışkanlığı edinin.

6- Et alırken öncelikli dana eti tercih edin ve görünürdeki yağları temizlettirin.

7- Tavuk alacağınız zaman en yağsız kısmı olan göğüs bölümünü tercih edin. 

8- Balık alırken renginin parlak olmasına, dokunduğunuzda dokunun hemen yerine dönüyor olmasına dikkat edin.

9- Organik ürün alırken de Organik Tarım Sertifikasına sahip olanlara öncelik verin.

10- Dondurulmuş gıdaları tercih ederken içeriğinde yüksek miktarda bulunan tuz ve şeker içeriğine dikkat edin.

11- Şarküteri bölümünde satılan salam, sosis, pastırma, sucuk, hindi jambon gibi ürünler, vücudumuz için zararlı olan nitrit ve nitrat gibi katkı maddeleri içerdiği için bu gibi ürünlerden uzak durun.

12- Açıkta satılan süt kesinlikle almayın. İçerisinde patojen bakteriler bulundurduğundan birçok hastalığa etkendir. UHT veya pastörize süt alın.

13- Açıkta satılan peynir hijyenik koşullarda üretilmediği ve denetimden geçmediği için sağlığınızı tehdit eden mikrobiyolojik açıdan büyük risk taşımaktadır.

14- Tahıl grubunda öncelikli olarak çok fazla işlem görmemiş tam tahıllı, çavdarlı ekmek ya da yulaf gibi ürünleri tercih edin.